Тези статистически данни се потвърждават и от последен анализ на Евростат за самооценка на здравето на гражданите на възраст между 25-64 години от 28-те страни-членки на ЕС.
Според европейската статистика, самооценката на здравето като модел, има пряка зависимост и от степента на образованост на европейците.
Така повече от 85 на сто от сънародниците ни, които са с високо образование - дават "добра или много добра" самооценка на здравословното си състояние.
Хората с ниско образование у нас отчитат и по-ниско ниво на здравния си статус - едва около 65 на сто от сънародниците ни с ниска степен на образование отчитат като положително здравословното си състояние.
Българските мъже са по-склонни да възприемат положително здравния си статус - около 70 на сто от сънародниците ни оценяват здравето си като "добро или много добро" - докато при дамите този показател е 62 на сто.
Според анализа на Евростат - двама от трима души от близо 520 милионното население на ЕС възприемат здравето си като "добро или много добро".
Най-висок е процентът на хората с положителна нагласа към здравето си в Гърция, Швеция, Ирландия и Швейцария - по над 80 на сто. Там всеки 8 от всеки 10 души се чувстват добре и определят като положителен медицинския си статус.
Най-ниска е самооценката на здравето на хората между 25-64 години в Португалия и Унгария /по 11 на сто/ и Хърватия - 13 на сто. /БТА